Press ESC to close

Kediler Avokado Yer mi?

Kediler, lezzetli ve besleyici meyveleriyle ünlü son derece meraklı hayvanlardır. Ancak avokado söz konusu olduğunda, güvenli tüketim söz konusu olduğunda durum biraz daha karmaşık hale gelir.

Avokado Kediler İçin Zehirli mi?

Cevap hem evet hem hayır. Avokado meyvesinin kendisi kediler için zehirli değildir, ancak avokado ağacının yaprakları, gövdesi ve çekirdeği persin(Persea gratissima), kedilerde toksisiteye neden olan bir madde içerir.

Persin, kedilerde kusma, ishal, solunum güçlüğü ve hatta kalp hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir toksindir.

Kediler Avokado Meyvesini Yiyebilir mi?

Evet, kediler küçük miktarlarda olgunlaşmış avokado meyvesini yiyebilirler. Meyve, kedilere faydalı olabilecek sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Kedilere Ne Kadar Avokado Verilmelidir?

Kedilere sadece küçük miktarlarda avokado verilmelidir. Bir çay kaşığı kadar olgunlaşmış avokado, ara sıra bir ikram olarak kabul edilebilir. Meyve asla kedinin ana diyeti olmamalıdır.

Kedilere Avokadonun Çekirdeği, Kabuğu veya Yaprakları Verilmemelidir

Kediler Avokado Yer mi?

Avokado çekirdeği, kabuğu ve yaprakları yüksek miktarda persin içerir ve kediler için çok tehlikelidir. Kedilerin bu kısımlara erişimi engellenmelidir.

Avokado Zehirlenmesi Belirtileri

Kedinizin avokado zehirlenmesi olup olmadığını anlamak için şu belirtilere dikkat edin:

  • Kusma
  • İshal
  • Solunum zorluğu
  • İştahsızlık
  • Uyuşukluk

Bu belirtiler varsa, kedinizi derhal bir veterinere götürün.

Kediler, küçük miktarlarda avokado meyvesini yiyebilirken, meyvenin diğer kısımları onlar için toksiktir. Kedinizi avokado zehirlenmesinden korumak için, meyvenin sadece olgunlaşmış kısmını küçük miktarlarda verdiğinizden ve diğer kısımlara erişimlerini engellediğinizden emin olun. Herhangi bir endişeniz varsa, kedinize avokado vermeyi düşünmeden önce daima veterinerinize danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır
Yavru kediye haşlanmış patates Verilir mi
Sokak kediler gece neden miyavlar
Beyaz köpük Kusmak insan
Yavru kedilerde herpes virüsü