Press ESC to close

Kedilerde Corona Aşısı

Kedilerde Corona Virüs Aşısı

Koronavirüsler, dünyanın her yerindeki hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilen bir virüs ailesidir. Kedilerde koronavirüs enfeksiyonu genellikle hafiftir ve herhangi bir semptoma neden olmaz. Ancak bazı durumlarda, koronavirüs kedilerde daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar arasında bulaşıcı peritonit (FIP) ve kedi koronavirüs enteriti (FCE) bulunur.

Bulaşıcı Peritonit (FIP)

Bulaşıcı peritonit, kedilerde koronavirüs enfeksiyonunun en ciddi şeklidir. Bu hastalık, karın boşluğunda sıvı birikmesine ve çeşitli organların iltihaplanmasına neden olur. FIP genellikle ölümcüldür ve tedavisi yoktur.

Kedi Koronavirüs Enteriti (FCE)

Kedi koronavirüs enteriti, kedilerde koronavirüs enfeksiyonunun daha az ciddi bir şeklidir. Bu hastalık, ishal, kusma ve iştahsızlık gibi semptomlara neden olur. FCE genellikle kendiliğinden düzelir, ancak bazı durumlarda kronik hale gelebilir veya FIP’ye dönüşebilir.

Kedilerde Corona Virüs Aşısı

Kedilerde koronavirüs enfeksiyonunu önlemek için bir aşı mevcuttur. Bu aşı, kediler için güvenli ve etkilidir. Aşı, kedinizi FIP ve FCE’den koruyabilir.

Kedilerde Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde corona virüs aşısı ilk olarak 6-8 haftalıkken yapılır. Bu aşı daha sonra 12-16 haftalıkken tekrarlanır. Daha sonraki yıllarda ise aşı yılda bir kez tekrarlanmalıdır.

Kedilerde Corona Virüs Aşısının Yan Etkileri

Kedilerde corona virüs aşısının yan etkileri genellikle hafiftir ve kendiliğinden geçer. Bu yan etkiler arasında şunlar yer alabilir:

* Enjeksiyon bölgesinde ağrı
* Hafif ateş
* İştahsızlık
* Uyuşukluk

Kedinizde aşının ardından ciddi bir yan etki görürseniz derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Kedilerde Corona Virüs Aşısı Zorunlu mudur?

Kedilerde corona virüs aşısı zorunlu değildir. Ancak, kedinizi FIP ve FCE’den korumak için bu aşının yapılması önerilir. Aşı, özellikle kedinizi dışarı çıkarıyorsanız veya diğer kedilerle temas ettiriyorsanız önemlidir.

Kedilerde Corona Virüs Aşısı Yaptırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Kedilerde corona virüs aşısı yaptırmak için öncelikle veterinerinize başvurmalısınız. Veterineriniz, kedinizin sağlık durumunu kontrol edecek ve aşıyı yapıp yapmayacağına karar verecektir. Aşı yapıldıktan sonra, kedinizin aşı karnesine aşı bilgileri yazılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedi zehirlenmesi evde tedavi
Erkek kedim Kolumu ısırıyor
Kediler bebek şampuanıyla Yıkanır mı
Kedilerde kıtık Zararlı mı
Kedilere zararlı yiyecekler