Press ESC to close

Kedilerde Fip Belirtileri

Kedilerde FIP Belirtileri

Kedilerde bulaşıcı peritonit (FIP), koronavirüsün neden olduğu ölümcül bir hastalıktır. FIP, kedilerde çok yaygın bir hastalık olmakla birlikte, tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. FIP’nin belirtileri, hastalığın türüne göre değişebilir.

FIP’nin İki Türü Vardır

* Islak FIP: Bu tür FIP, kedilerin vücudunda sıvı birikmesine neden olur. Bu sıvı, karın boşluğunda, göğüs boşluğunda veya kalp zarı boşluğunda birikebilir.
* Kuru FIP: Bu tür FIP, kedilerin vücudunda sıvı birikmesine neden olmaz. Bunun yerine, FIP virüsü kedilerin organlarına zarar verir ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Islak FIP Belirtileri

* Karın şişliği
* Göğüs şişliği
* Nefes darlığı
* İştahsızlık
* Kilo kaybı
* Halsizlik
* Ateş
* Sarılık
* İshal
* Kusma

Kuru FIP Belirtileri

* İştahsızlık
* Kilo kaybı
* Halsizlik
* Ateş
* Sarılık
* İshal
* Kusma
* Nörolojik belirtiler (örneğin, titreme, dengesizlik, körlük)
* Göz belirtileri (örneğin, üveit, glokom)

FIP Teşhisi

FIP teşhisi, kedinin belirtilerine, fizik muayenesine ve laboratuvar testlerine dayanır. FIP’nin kesin teşhisi için, kedinin vücudundan sıvı veya doku örneği alınması gerekir.

FIP Tedavisi

FIP’nin tedavisi yoktur. Ancak, hastalığın belirtilerini hafifletmek ve kedinin yaşam süresini uzatmak için bazı ilaçlar kullanılabilir.

FIP Önlenmesi

FIP’nin önlenmesi için, kedilere koronavirüs aşısı yaptırılması önerilir. Koronavirüs aşısı, kedileri FIP’ten tamamen koruyamaz, ancak hastalığın riskini azaltabilir.

Kedinizde FIP Belirtileri Görüyorsanız

Kedinizde FIP belirtileri görüyorsanız, onu derhal veterinere götürmeniz gerekir. Veterineriniz, kedinize teşhis koyacak ve uygun tedaviyi önerecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedim tırnaklarını Kestirmiyor
Kedilerde vajinal akıntı tedavisi
Kedilerin kilo alması için vitamin
Kedim benden neden kaçıyor
Kedi hamilelik süresi hesaplama