Press ESC to close

Kedilerde Lösemi Tedavisi

Kedilerde Lösemi Tedavisi

Kedilerde lösemia, kedilerde sık görülen bir viral hastalıktır. Lösemia virüsü, kediden bir diğerine temas yoluyla kolayca yayılabilir.

Kedilerde lösemia, lösemia virüsünün kemik iliği hücrelerine zarar vermesinden dolayı ortaya çıkar. Bu durum, kemik iliğinin sağlıklı hücreler üretme yeteneğini kaybetmesi anlamına gelir. Lösemia virüsü, ayrıca kemik iliğinin diğer hücrelerine de zarar verebilir ve bu da lösemianın diğer organlara yayılmasına yol açabilir.

Kedilerde lösemia, akut ve kronik olmak iki farklı şekildedir. Akut lösemia, agressif bir şekilde ilerleyen lösemia türü olup, kemik iliğinin, lenf bezlerinin ve diğer organların hızla tutulumuna neden olabilir. Kronik lösemia, daha yavaş ilerleyen bir lösemia türü olup, kedilerde daha sık görülür. Kronik lösemia, genellikle yıllarca gizli bir şekilde ilerleyebilir ve belirti göstermeyebilir.

Kedilerde lösemia, birçok farklı belirti gösterir. Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:

* Ateş
* Halsizlik
* Kilo kaybı
* Ağız ve gözde kanama
* Diş eti kanaması
* Burun kanaması
* Lenf bezlerinin şişmesi
* Karaciğer ve dalakta şişlik
* İshal
* Kusma
* Solunum güçlüğü

Kedilerde Lösemia Tedavisi

Kedilerde lösemia tedavisi, lösemianın türüne ve kedinin sağlık durumuna bağlı olarak yapılır. Akut lösemia tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve kök hücre nakli gibi tedavi seçenekleri kullanılır. Kronik lösemia tedavisinde ise antiviral ilaçlar, kemoterapi ve kök hücre nakli gibi tedavi seçenekleri kullanılır.

Kedilerde Lösemiden Korunma

Kedilerde lösemiden korunmanın en iyi yolu, aşı yaptırmaktır. Lösemia aşısı, kedileri lösemia virüsünden korumak için yapılır. Lösemia aşısı, 6 ila 8 haftalık kedilere yapılır ve 1 yıl sonra revaksinasyon yapılır.

Kedilerde Lösemia İle Yaşamak

Kedilerde lösemia ile yaşamak mümkün olsadır. Ancak, lösemili kediler düzenli olarak veteriner hekim kontrolünde olmalıdır ve tedaviye uygun şekilde devam edilmelidir. Lösemili kediler, lösemia virüsünü diğer kedilere bulaştırmamak için diğer kedilerden uzak tutulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedim sürekli miyavlıyor dışarı çıkmak istiyor
Kedilerin anavatanı neresidir
Yavru kedi ishal evde tedavi
Kedim benden uzaklaştı ne yapmalıyım
Kuduz aşısı olan kedi kuduz olur mu