Press ESC to close

Kedilerin Zorunlu Aşıları

Kedilerin Zorunlu Aşıları

Kediler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Onlar bize neşe ve mutluluk getirirler, yalnızlığımızı giderirler ve stresimizi azaltırlar. Ancak, kedilerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için düzenli olarak aşılanması gerekir.

Türkiye’deki zorunlu kedi aşıları şunlardır:

* Kedi distemper aşısı: Bu aşı, kedi distemper virüsüne karşı koruma sağlar. Kedi distemperi, çok bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Virüs, solunum yoluyla veya doğrudan temas yoluyla yayılır. Kedilerde yüksek ateş, öksürük, hapşırık, ishal ve kusma gibi semptomlara neden olur.
* Kedi calicivirus aşısı: Bu aşı, kedi calicivirusuna karşı koruma sağlar. Kedi calicivirusu, çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Virüs, hapşırık, öksürük ve akıntı gibi semptomlara neden olur. Ayrıca, kedilerde göz enfeksiyonlarına ve zatürreye yol açabilir.
* Kedi panleukopeni aşısı: Bu aşı, kedi panleukopeni virüsüne karşı koruma sağlar. Kedi panleukopeni virüsü, çok bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Virüs, solunum yoluyla veya doğrudan temas yoluyla yayılır. Kedilerde yüksek ateş, ishal, kusma ve iştahsızlık gibi semptomlara neden olur.

Kedi aşısı yaptırmanın en iyi zamanı, kedinizin 6-8 haftalık olmasıdır. Daha sonra, kedinizin aşıları 12-16 haftalıkken tekrarlanmalıdır. Daha sonra, kedinizin aşıları her yıl tekrarlanmalıdır.

Aşı yaptırmak, kedinizi birçok hastalıktan korumak için en iyi yoldur. Aşı yaptırmadığınız takdirde, kediniz bu hastalıklara yakalanabilir ve hatta ölebilir.

Kedilerde Aşı Sonrası Reaksiyonlar

Kedilerde aşı sonrası reaksiyonlar nadirdir, ancak bazı kedilerde aşı sonrası hafif reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar genellikle 24-48 saat içinde kendiliğinden geçer. Kedilerde aşı sonrası görülebilen reaksiyonlar şunlardır:

* Ateş
* Uyuşukluk
* İştahsızlık
* Kusma
* İshal
* Öksürük
* Hapşırık
* Burun akıntısı
* Göz kızarıklığı
* Şişlik
* Kaşıntı

Kedinizde aşı sonrası reaksiyonlar görürseniz, veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Kedilerde Aşı Yaptırmamanın Riskleri

Kedilerde aşı yaptırmamanın riskleri çok büyüktür. Aşı yaptırmadığınız takdirde, kediniz birçok hastalığa yakalanabilir ve hatta ölebilir. Kedilerde aşı yaptırmamanın riskleri şunlardır:

* Kedinizin hastalanması ve hatta ölmesi
* Kedinizin diğer hayvanlara hastalık bulaştırması
* Kedinizin parazitlerle enfekte olması
* Kedinizin sağlık sorunları nedeniyle veteriner hekim masraflarının artması

Kediler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Onların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için düzenli olarak aşılanması gerekir. Kedinizi aşı yaptırmazsanız, kediniz birçok hastalığa yakalanabilir ve hatta ölebilir. Bu nedenle, kedinizi düzenli olarak aşılatmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedim geceleri uyumuyor ne Yapmalıyım
Kedim kuru üzüm yedi ne yapmalıyım
Kedilerde karma aşı kaç yaşına kadar yapılır
Yavru kedi kakasını kapatmıyor
Kedilerde WBC nasıl yükseltilir